Sida 1 av 1

Har jag tändningsfel?

Postat: sön 05 jan 2014, 11:52
av Adamahs
Äger en Amazon.
Bilen la av under en färd, bara dog.
Då jag vrider nyckeln till startläge händer ingenting, inte ens ett klick.
Men när jag släpper tillbaka den till bara tändning så tänds olje och amp lamporna.

Har bytt allt under fördelarlocket så det ska vara fräscht där.

Hjälp snälla!!

Re: Har jag tändningsfel?

Postat: sön 05 jan 2014, 12:35
av SvenB
Adamahs skrev: Till saken hör att jag har ett relativt dåligt batteri i nu.
Du skrev i en annan tråd att du hade dåligt batteri, har du bytt det nu :?:

Re: Har jag tändningsfel?

Postat: sön 05 jan 2014, 14:57
av lennarte
Adamahs skrev:Men när jag släpper tillbaka den till bara tändning så tänds olje och amp lamporna.
Just detta tyder på att det kan vara dålig kontakt på batteripolerna

Mvh
Lennart

Re: Har jag tändningsfel?

Postat: sön 05 jan 2014, 15:01
av LarsBd
Eller i stort sett obefintlig laddning, laddningslampan behöver inte lysa bara för att generatorn laddar dåligt däremot om generatorn inte laddar alls lyser lampan som när motorn lagt av eller då fläktremmen försvunnit.

Re: Har jag tändningsfel?

Postat: sön 05 jan 2014, 16:03
av Adamahs
tack hörrni!!
ska genast kolla detta!!

kan det alltså även vara fläktremmen som gått av?
har jag förstått de rätt?

Re: Har jag tändningsfel?

Postat: sön 05 jan 2014, 16:28
av SvenB
Då bör laddningslampan ha lyst redan innan motorn stannade. Men att laddningen är dålig av annan anledning är möjligt.

Re: Har jag tändningsfel?

Postat: mån 06 jan 2014, 22:14
av rid54
I sammanfattning: När man slår på tändningen så dras ganska lite ström till tändspole, varningslampor etc och även ett mycket trött batteri klarar detta. När man ska ha igång startmotorn så kopplar man in startmotorns manövermagnet/startkontakt, populärt kallad "solenoiden". Den drar rätt mycket ström och då kan ett rejält trött batteri få problem och då slocknar det mesta. Om solenoiden drar, så kopplas startmotorn in, och då blir det i princip kortslutning över batteriet och då måste man ha ett bra batteri för att det hela ska funka. Felet kan också var i någon förbindning, dvs batteriets polskor (ytan mellan polskon och batteripolen eller kabelanslutningen på polskon), kabelförbindningar till startmotor eller till chassi/motor (jordflätor). Så kolla batteriets hälsa och alla kontaktpunkter.

Sedan kan det ju vara fel i startåsets kontaktplatta (motsv.). Du kan ju prova att slå till tändningen och koppla in startmotorn genom en lös kabel mellan batteri och solenoidens manöverkontakt (en anslutning för en tunn kabel). Stå bredvid bilen och se till att växeln är urlagd och handbromsen dragen....!