Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

#257320
En fråga hur kan man veta om topplockspackningen är sönder. Vilka symtom blir det på bilen ? kan man kolla upp det själv?

En kompis säger att det luktar bränt när hon kör och det ryker under bilen. Hon har trasigt avgsrör under bilen så det läcker ut avgaser kan dessa ge brändlukt i bilen? Och är detta klara symtom på att topplockspackningen är paj?

Det kommer värme motorn startar som vanligt men tvekar hackar när man ska gasa på i början kan det va tänstiften eller bränslefilter som behöver bytas så har hon haft länge. men lukten och röken under bilen är nya.

Det är en gammal nissan men ej gått så himla långt.
Senast redigerad av 1 kire1111, redigerad totalt 0 gånger.
Användarvisningsbild
av ~Kalle~
#257357
Har du läst reglerna?
En liten komihåg:

• Om du behöver hjälp med något så försök att skriva en relevant rubrik, så att man direkt kan se om man kan hjälpa till eller inte. Kom ihåg: För du ska få ett bra svar krävs det ju att du ställer en bra fråga =)


/Kalle
Användarvisningsbild
av Tomas88
#257368
Har du/hon kollat på oljan? Syns något vitt?

En test man kan göra är att en person sitter i bilen och gasar till lite medans en annan kollar på nivån i expansionskärlet (behållaren där man fyller på kylarvätska).
Nivån skall ligga stabilt. Skulle nivån gå ner och upp när du gasar är troligtvis topplockspackningen kass.

Ps ändrade din rubrik en gång till. Du får ursäkta om vi är petiga. Men forumet blir mer överskådligt och du får lättare hjälp med en bra rubrik.
#257460
Hej!

Nivån ändrar sig lite i påfyllningshålet när du gasar till är helt normalt. Däremot så får det inte bubbla över när du släpper gasen eller ge bubblor i vattnet när den går på tomgång. Defekt popplockspackning. Är du osäker be en verkstad ta ett avgasprov från luften i kylaren.

Lennart 960
Fel centerhögtalare?

Stämmer, bakdörrarna+ tak bak har inga l[…]

B30a i en 740?

Det är möjligt att regga. Men.... D&arin[…]

En tanke jag har haft i huvudet ett tag. Med tan[…]

Jag plockade bort plastskydden för trö[…]